צניעות זה עסק פרטי

מצד אחד רבנים חמורי סבר שמבצעים בך סקירת רנטגן מהירה, ומן הצד השני מגזינים 
שמציפים אותך בדוגמניות שלדיות מפלסטיק. פלא שנערות מפתחות תסביכי גוף?

בשבוע שעבר הורדתי את בגדי הקיץ הקלים מהמדף העליון וסידרתי אותם,  מזג האוויר הודיע לי סופית שהבגדים הארוכים יכולים לפנות את מקומם אל צבעים עליזים יותר, בדים רכים יותר, ושאלת השאלות שאשאל את עצמי האם השנה אלך צנועה בקיץ או לא. זה בדיוק פרק הזמן בשנה שבו היו מכנסים אותנו בתיכון לשיחות על צניעות ומהות פנימיות האישה. בדיוק הזמן שבו הסבירו לנו מדוע כל אישה צריכה דווקא לקראת הקיץ להצניע את עצמה, לא חלילה מפני גברים טורפים אלא מפני כבוד עצמה. שנאמר כבר וידוע כי כל כבודה בת מלך פנימה.

אני חושבת המון על צניעות, מצד אחד זה משהו שאני חושקת בו. מן הצד השני יש בי המון כעס על משטרת הצניעות החברתית שהונהגה בי ובגופי לאורך כל שנות התבגרותי עקב החלטתם של הורי לשלוח אותי לבתי ספר תורניים. פתאום עכשיו מול בגדי הקיץ הרגשתי שוב כמו אותה נערה מתבגרת, שמנהלת התיכון, הרב של התיכון, והשכנים ברחוב סוקרים וסורקים אותה תמיד ותוהים היא מספיק צנועה. מסתבר שאני עדיין אותה נערה מתבגרת ויש בי עדיין חרדת צניעות.

פתאום עכשיו צצות בי מחשבות שכל העיסוק בנושא גופן של נערות דתיות והכיסוי שעליו הם סוג של אלימות. פלישה אל תוך מרחב אינטימי בחסות של חינוך. מורים או הורים שמרשים לעצמם לסקור את הגוף שלך ולהעיר לך איך את נראית, זה חטא עצום ונורא. מפני שהוא גורם לנערות רבות להתבייש בגופן, לחוש שהתפתחות גופנית בריאה היא בגדר חטא. ולא רק נערות אלא גם אלפי נערים תמימים שבגיל ההתבגרות מקבלים מסר מהמחנכים שלהם שהתחושות הגופניות הטבעיות שהם חווים הם בגדר איסור נורא ואיום. נכון, יש עניין בחינוך אבל מכאן ועד להדריך נערים ונערות איך לנהוג בגופם יש מרחק. והגיע הזמן לשים את הגבול ולהכריז. תעזבו לנו את הגוף.

ילדה מול מראה

הדת היא החלק הקטן בסיפור שנקרא תסביכי גוף של נערים ונערות. התקשורת, הפרסומות, הדוגמניות, השטף העז של אמות מידה בלתי אפשריות של יופי הן האשמות המרכזיות. זו סקאלה עם שני צדדים קיצוניים , מן הצד האחד רבנים חמורי סבר שגורמים לך לחשוב על כל איבר בגופך כעל משהו שחייבים להסתירו מעין. מן הצד השני תקשורת שמציפה אותך בדוגמניות גרומה מפלסטיק שבחיים אין סיכוי שתצליחי להראות כמותן. בתווך נמצאת הנערה, גופה הענוג, והשנאה הפנימית שהיא מפתחת.

אחד הסרטים הדוקומנטריים החשובים ביותר שהיו כאן בשנים האחרונות הוא הסרט 'מיס רפרזנטיישן'. המתמקד בילדות ונערות צעירות שחיות בחברה הנוכחית, המלאה בפוטושופ ודימויי גוף בלתי אפשריים במדיה. בסרט מראים למשל נערה שבוכה ומתחננת שיפסיקו כבר עם הפרסומות כי אחותה חותכת לעצמה את הגוף, חברות שלה אנורקסיות, והיתר פשוט שונאות את עצמן. הסרט מספר כי בארצות הברית 61% סובלות מהפרעת אכילה כלשהי. 17% חתכו פעם את עצמן מתוך שנאה לגופן 80% לא אוהבות את המראה שלהן. אילו נתונים מטורפים על תיעוב עצמי נשי קולקטיבי.  במחקר אחר, מעניין במיוחד, נמצא כי שלוש מכל ארבע נערות הצהירו על עצמן שהן מרגישות מדוכאות, אשמות ומלאות בושה אחרי שלוש דקות של התבוננות במגזינים של אופנה. זה לא נעצר בגיל ההתבגרות כמובן. זה ממשיך הלאה לאורך כל שנות חייה של אישה ממוצעת שעומדת מול המראה יום יום ונאנחת ומעבירה זאת בתורשה לבתה.

מיס רפרזנטיישן

אנחנו צריכים ללמד ילדות צעירות לאהוב ולהלל את גופן. לחוש שהוא ממש קודש קודשים. שההתפתחות שלהן הגופנית כנשים צעירות היא תפארת הבריאה. אין להן מה להתבייש אין להן מה להסתיר. בכל מקרה בחורה שמאוזנת בנפשה ואוהבת את גופה תתלבש תמיד באופן מאוזן. הורה ששולט בילד שלו באמצעות הצניעות, הילד שלו יקח לעצמו את השליטה בידיים חזרה דרך חוסר צניעות. פרסומות שהורגות לנו את הילדות צריך להרוג אותן בחזרה. ועל כך דווקא מגיעה מחמאה גדולה לציבור הדתי שאיכשהו מסנן כל כך הרבה לחץ חברתי גופני שבדרך כלל מופעל על ילדות בנות 12 ומעלה.  עכשיו כשהקיץ כאן, אני פונה להורים, מחנכים, ומעצבי פרסומות. תעזבו לנו את הגוף ותנו לגדול בשקט. הגוף של כל אחת הוא רק שלה, כמו שהוא, איך שהוא. יפה ומושלם.

dina97@gmail.com

מודעות פרסומת

4 מחשבות על “צניעות זה עסק פרטי

  • תכבדי את עצמך – וגם הסביבה תכבד אותך יותר!!! איך אני יודעת שהצניעות צריך שיפור? בגלל כשאני הולכת ורואה את כל הפאות המסולסלות, ואת הבגדים הצמודים ביותר, והפרוצים ביותר, כל חלקי הגוף בולטים!! כן אני יכולה להעיד שאני רואה “כל” חלקי הגוף בולטת, מרוב נשי החרדים! אז מה אם הגוף מכוסה.. אבל איפה הצניעות! איפה רבונו של עולם? איפה הלב שלנו? איפה ההרגש שלנו? איפה היראת שמים שלנו? איפה שרה באוהל? איפה הצניעות של יראת ד’? זה מזעזע איך השם יתברך יכול לראות ולסבול את זה ועוד מי דורש מהנשים להתלבש בפריצות?

   מי דורש? הנשים תמימות, שטוענות “אני עושה את זה בשביל בעלי” ועל זה ד’ מאוד כועס עכשיו, זה הבושה הכי גדולה לחרדים שהבעל לא שומר את העינים שלו ומסתכל ברחוב בנשים פרוצות, ורוצה שאשתו תתלבש יפה (שהיא התלבש כ-ז-ו-נ-ה כשאר נשי חרדים, עם חצאיות מיני חולצות צמודות…) שמושכת העין של בחורי חמד ואברכים, בושה!!! אלף אלפי פעם!!! אני פשוט מזועזעת שהשם ישמור את כל עם ישראל וכולם יזכו לעשות תשובה שלמה באהבה ובשמחה.

   חז"ל אומרים שאלמלא נתנה תורה היינו לומדים צניעות מחתול, תראו איך הם בקושי נראים עושים צרכים, לעומת הכלב ההופכי לו, והם מכסים במדויק. נראה שד' נותן לנו כלי להשפיע, רק ננצל. אנא ד’ בזכות התשובה של הנשים צדקניות, שמהיום ילבשו רק מטפחת, אמור לכל צרותינו די.

   אנחנו בדור האחרון שלפני הגאולה- דור בו תנאים לא רצו להיות. ועכשיו המלחמה האחרונה היא המלחמה על קדושת ישראל. היצר הרע משתולל עכשיו, בהבינו שעוד רגע קרב סופו, והוא יודע "אלוקים של ישראל שונא זימה הוא" אז הוא מנסה להגיע לכל סוגי הציבור בישראל וגם לצערנו אצל החרדים..

   על כן בנות ישראל קדושות עלינו להתחזק ולהיות בעוז ותעצומות נפש בכדי לקיים והדר בלבושנו ואז יקוים בנו הפסוק ותשחק ליום אחרון. כי בזכות נשים צדקניות יבוא גואל! ובל נטעה יש לנו אחריות גדולה מאוד על שלום עם ישראל וכן זה מתבטא במלבושינו אנחנו לא לבד בעולם. על כל איבר ואיבר שברא ד' באישה ביקש ואמר "בתי היי צנועה" וגם לחרדיות יש מה לשפר, החצאית הקצרה כדאי שתחזור להיות ארוכה, הפאה המתנופפת כדאי שתהיה מתפחת. ובכלל אנחנו חיילים של המלך הבנים שלו ואנו לא חסים על כבוד השכינה הקדושה? בואו נתחזק ונביא יחד את הגואל!!!

   אפילו מלכת אנגליה שומרת על צניעות כמו חרדית ויודעת שכבודה של בת מלך פנימה כל שכן כשמדובר במלך העולם ולא בבשר ודם.

 1. פינגבק: טור נהדר של דינה אברמסון על צניעות | הפילוסוף הבודד

 2. זה שיש רע אחד לא מצדיק רע אחר. בשני המקרים – הרבנים שמלבישים אותך והמפרסמים שמפשיטים אותך, האישה היא חפץ. במקרה הדתי – מכונת ילודה ומשרתת ששייכת לבעל ולכן צריך להסתיר אותה כדי שגבר אחר לא "יחמוד" אותה בדיוק כמו שהוא יחמוד את הבית והרכוש של הגבר, ובמקרה החילוני – האישה היא צעצוע מין למשיכת קוראים או צופים לעיתון/ספר/סרט וכו'. לפחות בעולם החילוני אם את לא מצייתת לקודים של האופנה ה"מקובלת והנדרשת" לא מנדים אותך, לא שולחים אליך בריונים אלימים ולא פוגעים במשפחתך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s